Del |

Slutt for Borg Byggmontering

Ingress-Artikkle: 

Borg Byggmontering har begjært oppbud. Selskapet som har hatt betydelige prosjekter over store deler av Sør-Norge, har en gjeld på rundt 23 millioner.

Fra og med mandag i forrige uke ble alle betalinger innstilt, og ledelsen har jobbet på spreng for å finne løsninger frem til over helgen, skriver Fredriksstad Blad.

Borg Byggmontering har utført tak- og fasadearbeider, og har blant annet vært involvert i biogassanlegget på Øra i Fredrikstad.

- Selskapets regnskap for 2010, og kanskje også fra tidligere år, har vist for gode resultater og en større egenkapital enn hva som har vært tilfelle. Dette skyldes gale vurderinger av prosjekter og varer som har vært under arbeid. Dette har heller ikke blitt avdekket gjennom revisjonen, sier Bernt Sørlie på vegne av bedriften til avisen.

Sørlie har vært engasjert som konsulent via firmaet Sørlie&Sørlie, og har kartlagt den økonomiske situasjonen. Det var ingen vei utenom skifteretten.

- Differansen mellom verdier og gjeld er for stor til at vi kan klare å redde bedriften. Bedriften har slitt med likviditeten en stund, og det har vist seg at regnskapene ikke har vært korrekte. Tallene har rett og slett vært gale, sier Sørlie og understreker at man har snudd hver sten den siste måneden.

Både lave salgspriser og høye kostnader i kjølvannet av finanskrisen, og tap etter konkurs hos to kunder er medvirkende årsaker til konkursen.

Mange av de 43 ansatte har vært i selskapet siden starten i 2002. Selskapet eies av O3M-Holding.

Alle artikler

Entra gjennomfører i disse dager organisatoriske endringer for å styrke selskapets posisjon som det ledende eiendomsselskap i Norge. Organisasjonsendringene gjennomføres for å møte fremtidige krav og forventninger til selskapet.

Mer enn 80 arkitekter satt som tente lys da norske selskaper presenterte siste nytt om solstrøm og solvarme i Arkitektenes Hus onsdag. Flere hundretalls anlegg innen solstrøm og solvarme er under prosjektering og bygging ulike steder i landet. Et knippe av dem ble presentert på møtet.

Det spør ZEB i forbindelse med årets konferanse som arrangeres i september.

Prisen er tildelt Camfil Svenska AB, og prisen gis til firmaer eller organisasjoner som har utviklet et verdifult og bærekraftig produkt eller tjeneste innenfor inneklima, energi teknologi og ventilasjonsindustrien. Camfil var en av fem nominerte til prisen.

Eidsvollsbygningen er på vei tilbake til sitt opprinnelige utseende, og Alliero-avdelingen Bratfoss Restaurering får bruk for all opparbeidet kunnskap og erfaring fra andre historiske bygg.